علم التوحید

بازدید: 2129

نحمده و نصلی علی رسوله الکریم! اما بعد…

علم التوحید: عبارت از تحلیة الایمان با الایقان یعنی زرین کردن ایمان و زینت دادن آن به یقین است.

علم فقه: علم قصد به اصلاح العمل: یعنی علم فقه علمیست که بسبب آن اصلاح و نیکو کردن عمل قصد کرده شده است.

علم التصوف: علم قصد لا صلاح القلوب: یعنی علم تصوف علمیست که مقصد آن اصلاح قلوب است. اصلاح قلوب اصلاح کل اعضأ و بدن است چنانچه حضرت محمد (ص) می فرماید: أَلا وَإِنَّ فِى الْجَسَدِ مُضْغَةً إِذَا صَلَحَتْ صَلَحَ الْجَسَدُ كُلُّهُ، وَإِذَا فَسَدَتْ فَسَدَ الْجَسَدُ كُلُّهُ، أَلا وَهِى الْقَلْبُ!

ترجمه: حضرت رسول الله (ص) می فرمایند در بدن پارچه گوشتیست زمانیکه آن اصلاح شود کل جسد اصلاح می شود و اگر آن فاسد شد یعنی قاسیه شد و تمایل بمعصیة پیدا کرد بدن و جسد هم فاسد می شود آگاه باشید آن پارچه گوشت قلب و دل است.

چنانچه که طب از برای حفظ ابدان است و علم نحو از برای حفظ لغت و لسان است

ارکان تصوف: 1- ذکر حضرت الله (ج) مطابق آیایه مبارکه در صفت اهل ایمان و تقوی است (الَّذِينَ يَذْكُرُونَ اللّهَ قِيَامًا وَقُعُودًا وَعَلَىَ جُنُوبِهِمْ)

ترجمه: مؤمنین متقین کسانی هستند که دائماً در ذکر و یاد خداوند و در همه حالات زندگی خود ذاکر خدا هستند.

2- محبت و صجبت صالحین و اولیأ خداوند (ج) مطابق آیات خدا و احادیث رسول الله (ص) (وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ) ترجمه: باشید و مصاحب شوید صادقین.

(المرء على دين خليله فلينظر أحدكم من يُخَالِل)

ترجمه: شخص بر دین و دیانت دوست خود است متوجه باشید که چه کسی را دوستی می کنید و احادیث که فضیلت صحبت بیان می کند بسیار و بسیار است.

3- مبارزه و جهاد با نفس اماره مطابق آیه مبارکه (وَأَمَّا مَنْ خَافَ مَقَامَ رَبِّهِ وَنَهَى النَّفْسَ عَنِ الْهَوَى * فَإِنَّ الْجَنَّةَ هِيَ الْمَأْوَى)

ترجمه: کسیکه خائف است و می ترسد از حضور پروردگار خویش نفس خود را از آرزوهای شهوانی آن منع می میکند تحقق جنت الموی و جای اوست.

حامد پنام مروی

خوشحالم از اینکه پیام الهی و مقالات اسلامی را برای دیگران میرسانم. فارق التحصیل از رشته ادبیات دری هستم، با بیش ازیک دهه سابقه کاری با کامپیوتر (گرافیک، آفیس، سایت، و...).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *