نقش صدقه در نجات انسان

بازدید: 689

Rate this post

چه بسا صدقه جان صاحبش را نجات داده و خشم پروردگار را فرونشانده است؛ و چه بسيار غم اندوه و مصایبی بوده که توسط صدقه خالصانه ای که یک بنده مومن در دست فقير می گذارد برطرف گردیده است؛ چرا که صدقه ابتدا در دست خدا قرار گرفته و برای صاحب خود روشنی به ارمغان آورده و باعث نجات وی در دنيا و آخرت می شود.

آیات ٬ احادیث و روایات فراوانی وجود دارد که به دادن صدقه دعوت نموده و تشویق می کند و فضایل را بيان می نماید.

در زندگی کسانی که صدقه می دهند ٬ موارد و واقعيت های عبرت آموز زیادی وجود داشته که برای خواننده و شنونده بر جایگاه عظيم صدقه و اهميت و نقش پنهان آن تاکيد دارد. نقشی که بسياری از مردم حتی خود صدقه دهندگان از آن غافل اند و در نجات صاحب خود از مشکلات و مصيبت ها موثر است.

در این حکایت عجيبی که برایتان بيان می کنيم ٬ دليل بزرگی بر نقش مهم صدقه در رهایی فرد از مشکلات وجود دارد.

در « البدر الطالع لمحاسن ما بعد القرن التاسع » امام شوکانی(ره) در صفحه 493 جلد اول از کتاب باشکوهش به نام بکری ازعلمای یمن در قرن نهم حکایت عجيبی را در فضيلت صدقه روایت نموده و بر تواتر و انتشار آن در سراسر یمن در غرب یمن و نزدیک ساحل دریای احمرشخصی مشغول زراعت بود و « حمره » حکایت از این قرار است که در شهر و راه ماندگان شهرت یافته بود.

او نيز مسجدی ساخت و هر شب در مسجد جهت روشنی راه عابرین چراغی روشن نموده و برای نيازمندان شام آماده شده بود و روزها به همين منوال می گذشت.

بعد از مدتی قحطی و خشکسالی سرزمين یمن را فراگرفت و رودها و حتی چاهها خشک شد و این شخص که کشاورزی به آب بستگی داشت.

او که خود یک چاه داشت ٬ آب آن ته کشيد و خود و فرزندانش برای حفر آن دست به کار شدند. در همان حالی که حفر آن بود ٬دیواره های چاه بر رویش فرو ریخت و چاه با خاک های لبه آن کاملا پر شد.

فرزندان که دیدند تلاش شان سودمند نيست از وی نا اميد شدند و همان چاه را به عنوان قبرش در نظر گرفتند و بر پدر به گمان این که کار از کار گذشته مالش را نيز بين خود تقسيم نمودند.

فرزندان از آنچه در قعر چاه برای پدر اتفاق افتاده بود ٬ بی خبر بودند و آن اینکه در موقع ریزش چاه پدرشان به حفره دهانه حفره قرار گرفته و از ریزش سنگ و دیواره بر روی وی جلوگيری کرد.

فرد خير در تاریکی چاه باقی ماند طوری که از شدت تاریکی قادر به دیدن انگشتانش نبود. در آن زمان کرامتی اتفاق رسيد و نقش صدقه در بدترین حالات ظاهر شد.

فرد صالح ناگهان بالای سر خود چراغی را مشاهده کرد که تاریکی قبر فرضی اش را از بين برد و سپس غذایی آماده غذایی بود که هر شب برای فقرا می برد و این غذا هر شب برایش آورده می شد و با همين نشانه روز و شب را از به ذکر و عبادت و نماز می گذراند.

کشاورز نيکوکار مدت شش سال زندانی چاه و گروگان آن بود تا اینکه روزی فرزندانش تصميم گرفتند بار دیگر چاه مخروبه کشاورز نيکوکار مدت شش سال زندانی چاه و گروگان آن بود تا اینکه روزی فرزندانش تصميم گرفتند بار دیگر چاه مخروبه منظور آن را حفر کردند و به محل حفره داخل چاه رسيدند و از اینکه ناگهان پدرشان را در آن جا زنده یافتند ٬ غافلگير شدند و سبب زنده ماندن پدر را از وی پرسيدند.

پدر شرح ماجرا را برایشان بازگو کرد و آنان دانستند که صدقه ای که پدر هر شب برای فقرا فراهم می کرده سبب گردیده وجود آن همه مشقت او را زنده نگه داشته و حفاظت نماید.

و قطعا این کار بر خداوند قادر و توانا دشوار نيست .

حامد پنام مروی

خوشحالم از اینکه پیام الهی و مقالات اسلامی را برای دیگران میرسانم. فارق التحصیل از رشته ادبیات دری هستم، با بیش ازیک دهه سابقه کاری با کامپیوتر (گرافیک، آفیس، سایت، و...).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *