قدرت و توان خداوند

بازدید: 20426

Rate this post

قدرت و توان خداوند متعال ازلی و ابدی است

ما ایمان داریم که عارض نمیشود به الله جل جلاله هیچ خستگی و زحمت به هیچگاه، چرا که قوت و توان او ازلی و ابدی است، لقوله تعالی: (وَلَقَدْ خَلَقْنَا السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَمَا بَيْنَهُمَا فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ وَمَا مَسَّنَا مِن لُّغُوبٍ)

ترجمه: و هر آئینه آفرین آسمان و زمین را و آنچه در میان آنها است در شش روز و به ما نرسید هیچ ماندگی چون از آفریدن بار اول مانده نشودیم از بار دوم چگونه مانده میشویم، بدهی است که تبا و برباد کردن نسبت به آفریدن به مراتب آسانتر است و ما یقین و باور کامل داریم به صبوت هرچی که الله جل جلاله به خود نسبت داده و یا رسول اش به الله نسبت داده، از اسماء و صفت ها که همه حق است و صابت است برای الله جل جلاله مجادله، و لیکن ما بیزاریم از دو تصور وخیال ممنوع و بیهوده که عبارت از تمثیل و تشبیع است یا به زبان و یا به قلب بکوییم و یا تصور کنیم کیفیت صفات الله تعالی را به ثفات مخلوق او. و نیز ایمان داریم به نفع هر چیزه که او را خداوند متعال از خود نفع کرده و یا رسول اش صلی الله علیه وسلم از ذات الله جل سلطانه نفع کرده، بر اینکه آن نفع متضمن اثبات است به کمال ذد امان نفع. و ما سکوت میکنیم از صفاتیکه الله از آن صفات خود توضیح ندادهو رسول او آنرا بیان و واضح نکرده. ما نیز از آن ساکتیم و ایمان داریم به اثل آن و مشغول نمیشویم به بیان کیفیت آن. و ما عقیده داریم که همین طریق یفین به ما فرض و لابدی است، به دلیل اینکه آنچیزی را که الله به نفس خود ثابت کرده و آنچه که ذات خود نفع کرده حق است چرا که او به ذات خود داناتر و از هر کسی صاف تر است و بنده ها به علم خدا هیچ گاه احازه کرده نمیتوانند و آنچه را که پیامبر صلی الله علیه وسلم به خداوند نسبت داده ویا چیزی را از زات او امر فرموده همه حق وراست است، چرا که او داناترین انسانها و خیرخواه ترین و راستگو ترین بندگان خداوند متعال است، بنابر این به همه گفته های رسول اش نیز ایمان داریم. در کلام الله تعالی و سخنان پیامبر صلی الله علیه وسلم کمال علم و صدق بیان است، کسی را عذری نیست به رد آن و شک در آن و ما پنا میبریم از شک وتردید. کلام خودش و رسول او صلی الله علیه وسلم خدا یا ما را به ایمان راستین ما ثابت بدار آمین .

حامد پنام مروی

خوشحالم از اینکه پیام الهی و مقالات اسلامی را برای دیگران میرسانم. فارق التحصیل از رشته ادبیات دری هستم، با بیش ازیک دهه سابقه کاری با کامپیوتر (گرافیک، آفیس، سایت، و...).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *