بوسیدن دست از دیدگاه دین اسلام

بازدیدها: 2088

بوسیدن دست از دیدگاه دین اسلام

جواب سؤال، برادر عزیزی که پرسیده بودند آیا بوسیدن دست از لحاظ اسلام جائز است و استلال کرده بودند به ناجائز بودن دست بوسی به این که انسان وقتی دست کسی را می بوسد باید خم شود این حالت مانند حالت رکوع است و این تعظیم به غیر الله است و تعظیم به غیر الله جائز نیست و دیگر این که همه ای انسان ها را خداوند مساوی خلق کرده، و در اخیر این برادر گرامی و عزیز گفتند اصلا من مخالف هستم این کار خوب نیست!

جواب: اول از شما برادر گرامی عالم تشکر که در امور دینی دلسوز و پایبند می باشید خدای پاک همه ای ما  و شما را به راه مستقیم هدایت فرماید؛ موضوع بوسیدن دست صالحین و علماء و زهاد به احادیث و آثار کثیری ثابت است بلکه مستحب بودن آن را شروحات حدیث ثابت نموده است هر حکم که بنص صریح حدیث رسول الله صلی الله علیه وسلم و آثار و عمل کرده صحابۀ کرام ثابت شده باشد و حدیث معارض نداشته باشد جای برای استدلال عقلی باقی نمی ماند بلکه مقابل با احادیث رسول الله صلی الله علیه وسلم و فعل صحابه ای کرام واقع می شود، برادر عزیز دلیلی که شما مطرح نمودید وقتی دست کسی را می بوسید باید خم شوی و این حالت رکوع و تعظیم است؟ باید خاطر نشان کرد هر سر پائین کردن عبادت و تعظیم نیست چرا که انسان برای برداشتن اشیاء کثیری از زمین سر خود را پایین می کند این نه رکوع است و نه سجده و نه هم عبادت، همچنین سر پایین کردن برای بوسیدن دست می باشد نه برای تعظیم عبادتی، چون قاعدۀ کلی فقهی مستبط از آیات و احادیث است: (الأمور بمقاصدها – (انجام دادن هر کار به مقصد صاحب کار تعلق می گیرد)

اینک احادیث رسول الله صلی الله علیه وسلم و آثار صحابه ای کرام را از کسب معتبره نقل نموده به محضر شما تقدیم می نمائیم.

اخرج البخاری فی الادب المفرد من روایة عبدالرحمن ابن زرین قال اخرج لنا سلمة بن الکوع کفاً له ضخمة کانها کف بعیر فقمنا الیها فقبلناها – و عن ثابت انه قبل ید انس رض و اخرج ایضاً ان علیاً قبل یدالعباس رض و رجله و اخرجه ابن المقری و اخرج من طریق ابی مالک الا شجعی قال قلت لا بن ابی اوفی نا ولنی یدک اللتی با یعئت بها رسول الله صلی الله علیه وسلم فناولتها و قبلتها قال النووی (رح) بتقبل ید الرجل لزهده و صلاحه او علمه او شرفه او نحو ذالک من الامور الدینة لا یکره بل یستحب. فتح الباری جـ 13 صـ 260

و قد جمع الحافظ ابوبکر ابن المقری جزءً فی تقبیل الید سمعناه اورده فیه احادیث کثریة و آثارً فمن جیدها حدیث الزارع العبدی و کان فی وفد عبدالقیس قال فجعلنا نتبادر من رواحنا فنقبل یدالنبی (ص) و رجله 13 اخرجه ابو داوود.

و من حدیث اسامه ابن شریک قال قمنا الی النبی # فقبلنا یده و سنده قوی.

و من حدیث جابر رض ان عمر رض قام الی انبی ص فقبل یده.

و من حدیث بریدة رض فی قصة الاعراجی والشجره فقال یا رسول الله ائذن لی ان اقبل رأسک و رجلیک فاذن له.

و فی ردالمحتار علی هامش درالمختار جـ 9 صـ 631 ولا بأس بتقبیل ید رجل العالم والمتورع علی سبیل التبرک و نقل المصنف عن الجامع انه لا بأس بتقبیل یدالحاکم المتدین والسلطان العادل و قیل سنة (مجتبی) و فی رد المحتار قدم من الخانیة والحقایق ان التقبیل علی سبیل البر بلا شهوة جائز باالجماع.

و فی الفتح الباری شرح صحیح البخاری جـ 13 صـ 26 روی عن ابن عمر رض عنهما لما رجعوا من الغزو حیث فروا قالوا نحن الفرارون فقال بل انتم العکارون انا فئة المؤمنین قال فقبلنا یده قال وقبل ابولبابة و کعب ابن مالک و صاحباه یدالنبی ص حین تاب الله علیهم ذکره الابهری.

و قبل ابو عبیدة ید عمر رض حین قدم و قبل زید ابن ثابت یده ابن عباس حین اخذ ابن عباس برکابه قلت حدیث ابن عمر اخرجه البخاری فی ادب المفرد و ابو داوود حدیث ابی لبابه اخرج البیهقی فی الدلائل.

برادر عزیز امیدواریم با نقل احادیث و روایات از کتب معتبره مشکل شما را حل نموده و قناعت تان حاصل شده باشد.

حامد مروی

خوشحالم از اینکه پیام الهی و مقالات اسلامی را برای شما عزیزان میرسانم.

2 دیدگاه برای «بوسیدن دست از دیدگاه دین اسلام»

 • دسامبر 24, 2017 در t 6:20 ب.ظ
  Permalink

  سلام خدمت تمامی شمایی که روی این سایت پر محتوا زحمت می کشید.
  نوید هستم از استارلیا سوالی داشتم آیا این که مراسم جشن کریسمس را ما مسلمان ها هم در این جا تجلیل نماییم از نظر اسلام جائز است یا نه چون اکثریت کسان که انیجا هستند تجلیل از کریسمس می کنند چی مسلمان چی یهود چی… از حالا عکس های خود را به شبکه های اجتماعی منتشر می نمایند در کنار بابا نوئل و درخت های کریسمسی و…
  نظر اسلام درین باره چیست و اگر ما تجلیل نکنیم منظورم اگر یکی راضی نباشد همه سرش خنده می کنند و میگویند جشن است خوش باش به دنبال این گپا نباش مخصوصا بخش زنان زیاد به دنبال تجلیل این جشن هستند. آیا گناه است یا خیر در خانه مسلمان چنین جشنی تجلیل شود؟
  امید که مرا رهنمایی نماید سپاس.

  پاسخ دادن
  • دسامبر 16, 2019 در t 9:21 ق.ظ
   Permalink

   برادر گرامی نوید جان اسلام علیکم و رحمت الله و برکاته، تشکر از نظروپیام خوب شما نظر به مطالعه که من دارم در دین مبین اسلام ما دو جشن و دو شادی داریم که عبارت از عید سعید فطر و عید اضحی میباشد و این موضوع در حدیث سرورکائینات ثابت و تایید است.

   پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *