مناقب و زنده گی حضرت امام حسین

خلاصه از مناقب و زنده گی نامه شهسوار کربلا از تولد تا شهادت

بسم الله الرحمن الرحیم

سخن در مورد امام حسین رضی ‌الله عنه جرأت، شجاعت و صلابت خاص را می طلبد تا حق مطلب را ادا نموده و خود را خادم حقیر و فقیر آن ریحانه رسول خدا بداند بلی: امام حسین آن دردانه خاندان نبوت در سال چهارم هجرت در (سوم، چهارم و یا پنجم ماه شعبان) به روایات مختلف [تاریخ اسلام، تاریخ الخلفاء، روایتی از انقلاب عاشورا] پا به عرصه وجود گذاشت.

چنانچه در کتاب (شواهدالنوة صـ 163 – 164) از مولانا عبدالرحمن جامی چنین بیان گردیده که روز سه شنبه چهارم ماه شعبان سال چهارم هجری حضرت امام حسین از مادر تولد گردیده و مدت حمل ایشان در شکم مادر شش ماه بوده است و هیچ فرزند شش ماهه ای نمانده است مگر امام حسین و حضرت یحی بن زکریا پیامبر و در بین ولادت امام حسن و علوقه امام حسین در بطن فاطمه رضی ‌الله ‌عنها پنجاه روزه بوده است و بعد از اینکه تولد شد او را نزد جد بزرگوارشان بردندو او را حسین نام نهاد؛ او (امام حسین رضی ‌الله عنه) را جمالی بود که چون در تاریکی بنشستی از بیاض جبین و بریق رخساره وی در شب تاریک نمایان گشته و وی را از سر تا پا مشابهت به رسول خدا صلی ‌الله ‌عليه ‌وسلم بودی. [شواهد النبوة].

و به روایتی دیگر پیش از نام گذاری پیامبر خدا از علی رضی ‌الله عنه پرسیدند پسرم را چه نام نهاده ای حضرت علی فرمودند: (حرب) یعنی: جنگاور نامیده ام پیامبر صلی ‌الله ‌عليه ‌وسلم تبسم زد و فرمود نام او حسین است. [رسالۀ انقلاب عاشورا]. و بعداً او را تحنیک فرمود یعنی: مقدار خرما در دهن مبارک خود جویده و به دست مبارک خود آن را داخل دهن حسین به کامش مالید و برای تبرک مقداری از آب دهن خود را نیز در دهان وی گذاشت و در گوشهایش اذان و اقامت گفت و در روز هفتم ولادت گوسفندی در برخی روایات دو گوسفند بنام عقیقه را قربانی و صدقه دادند و فرمودند موی سرش را تراش دهند و هم وزن آن نقره صدقه دهند. [روایتی از انقلاب عاشورا].

همچنین علاوه از مشابهت جسمانی مشابهت روحانی آن حضرت صلی ‌الله ‌عليه ‌وسلم به درجه کامل روح پاک حضرت حسین وجود داشت و آن حضرت صلی ‌الله ‌عليه ‌وسلم با او و برادرش محبت فراوان داشت از حضرت انس رضی ‌الله عنه روایت است که از پیغمبر سوال شد که کدام یک از اهل بیت تو به تو نزدیک و محبوب تر است؟ در جواب فرمودند؟ حضرت حسن و حضرت حسین و از فرط شفقت آن حضرت آن ها را در بغل می گرفت و برای آن ها در بارگاه احدیت دعا می کرد یک بار فرمود پروردگارا من آنها را دوست دارم پس تو هم آن هر دو را دوست بدار و هرکس که موافق امر الهی آنها را دوست بدارد تو دوستش بدار. [رساله شهسوار کربلا].

نام و نسب ایشان:

ابو عبدالله حسین بن علی بن ابو طالب فرزند دوم علی بن ابو طالب و فاطمه بنت رسول الله است. امام حسین القاب متعدد دارند که عبارت اند از: سید، فی، ولی، مبارک، سِبط یا شهید کربلا و برخی سیدالشهدا نیز لقب داده اند و همچنین ابو عبدالله نیز می گفتند. [روایتی از انقلاب عاشورا].

و نسب امام حسین چنان عالی است که اگر گفته شود نسبی عالی تر از آن به جز برادران و خواهران حقیقی اش نصیب هیچ احدی از مردم جهان نشده است بی مورد نخواهد بود زیرا حضرت نبی اکرم صلی ‌الله ‌عليه ‌وسلم از جهت مادر حضرت حسین جد مادری میباشند و از جهت پدر حضرت حسین جدی پدری او می باشند برای اینکه حضرت علی رضی ‌الله عنه اگر چه نسباً پسر مامای رسول خدا است ولی چون در دامن آن حضرت پرورش یافته است به مشابه فرزندی می باشد. حضرت پیامبر نه تنها از جهت نسب با او تعلق دارد بلکه حضرت حسین در نگاه مقدس حضرت محمد صلی ‌الله ‌عليه ‌وسلم بی نهایت محبوبیت داشت و امت خود را در باره صحبت وی تأکید فرمود چنان که در حدیثی به روایت ترمذی موجود است فرموده اند: «حُسَيْنٌ مِنِّی وَ أَنَا مِنْ حُسَيْنٍ أَحَبَّ اللَّهُ مَنْ أَحَبَّ حُسَيْناً» (خسین از من است و من از حسین دوست بدارد خداوند کسی را که او را دوست میدارد). و یکی دیگر از خصوصیات حضرا حسین این است که پیامبر صلی ‌الله ‌عليه ‌وسلم برای حضرت علی فرموده اند که حسن و حسین هر دو سرداران جوانان بهشت خواهند بود. [رساله شهسوار کربلا].

و دیگر این که در دوران کودکی خود همواره مورد عنایت و لطف بیش از حد پیامبر قرار میگرفتند و آن دو (حسن و حسین) را فرزندان خود نامیدند و هرگاه دختر شان فاطمه می آمدند می فرمودند: فرزندانم را به نزد من بیاورید. گاهی اوقات آن حضرت می فرمودند: «هما ریحانتان فی الدنیا» آن دو گل خوش بوی من در دنیا هستند، «الحسن والحسين سيّدا شباب أهل الجنّة» حسن و حسین سید و سرور جوانان بهشت اند. یعلی بن مره میگوید: روزی حسین در کوچه بازی میکرد رسول اکرم دست های مبارکش را دراز کرد حسین به این سوی و آن سوی رفت پیاکبر او را خنداند و بغل گرفت یک دست را زیر ذنخ و دست دیگرش را بالای سر حسین قرار دادند و فرمودند: «حُسَيْنٌ مِنِّی وَ أَنَا مِنْ حُسَيْنٍ أَحَبَّ اللَّهُ مَنْ أَحَبَّ حُسَيْناً». [بخاری فی الادب النحر، ترمذی، ابن ماجه].

حضرت جابر بن عبدالله روایت میکند که رسول الله فرمودند: «مَنْ سَرَّهُ أَنْ يَنْظُرَ إِلَى سَيِّدِ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ فَلْيَنْظُرْ إِلَى الْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيٍّ» هرکس دوست دارد به مردی از اهل بهشت بنگرد به حسین بن علی نگاه کند. در روایات متعددی آمده است که رسول خدا حسین را به دوش خود سوار می کرد و او را به سینه خود می چسپاند و دهان و گلوی و سر او را می بوسید که همه این روایات دلالت بر فضایل و مناقب والای ایشان دارد.

علامه محدث بزرگوار شاه عبدالحق دهلوی رحمت ‌الله می فرماید: «به حسب شرف ذات او طهارت طینت و پاکی جوهر، هیچ کس به فاطمه، حسن، حسین و دیگر اهل بیت نرسد». [روایتی از انقلاب عاشورا].

جایگاه حضرت حسین در میان صحابه پیامبر صلی ‌الله ‌عليه ‌وسلم

خلفای راشدین و گرامی پیامبر حسن و حسین رضی ‌الله ‌عنها را بی نهایت دوست می داشتند و همواره آنان را مورد بزرگداشت و احترام قرار میدادند، حضرت ابوبکر صدیق رضی ‌الله عنه در مورد بزرگداشت و احترام به اهل بیت می فرماید: «ارقبوا محمد فی اهل بیت» حرمت پیامبر را در مورد احترام به اهل بیت ایشان مراعات کنید. عقبه بن حارث می گوید: روزی ابوبکر را دیدم که حضرت حسین را بلند کرده و می گوید فدایت باد پدرم به پیامبر تشبیه است نه به علی در حالی که حضرت علی میخندید. گر چه این روایات در مورد حضرت حسن رضی ‌الله عنه روایت شده است اما بیانگر اظهار دوستی حضرت ابوبکر نسبت به فرزندان علی است با این حال علامه ابن کثیر دمشق رحمت ‌الله می گوید: در باره احترام حضرت ابوبکر به حضرت حسین می گوید: «کان الصدیق یکرمه و یعظمه» ابوبکر صدیق حسین را مورد اکرام و بزرگداشت قرار می داد. [البدیه والنهایه جـ 8 صـ 36].

ویژه گی های اخلاقی حسین رضی ‌الله عنه:

سیره نویسان عقیده دارند حضرت حسین شبیه ترین مردم به پیاکبر اسلام از جهت قامت و اندام بوده و در عین حال از ویژه گیها و سجایای اخلاقی بسیار والای  برخوردار بود که او را به جد بزرگوارش از هر حیث مشابه تر میساخت هرگز در جای ذکر نشده است که آن حضرت در مقام برخورد با مردم کسی را تخطۀ کرده باشد بلکه همواره در آموزش و ایجاد بینش عمیق دین بعی میکرد و گذشت می نمود.

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *