پاسخ به سوالات شرعی

لباس زن مسلمان از دیدگاه اسلام چگونه است؟

Views: 8337

یکی از مخاطبین سؤال مطرح کرده بودند که لباس زن مسلمان از دیدگاه اسلام چگونه است؟

جواب: اسلام بر زن مسلمان حرام نموده است که لباس نازک بپوشد به طوری که بدن او نمایان باشد و یا لباس تنگی را به تن کند که قسمتهایی از بدن، مخصوصاَ پستان و سینه و سایر اعضای حساس او را مشخص نماید. در حدیث صحیح از ابو هریره روایت شده است که گفت: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم : ” صِنْفَانِ مِنْ أَهْلِ النَّارِ لَمْ أَرَهُمَا: قَوْمٌ مَعَهُمْ سِيَاطٌ كَأَذْنَابِ الْبَقَرِ يَضْرِبُونَ بِهَا النَّاسَ ، وَنِسَاءٌ كَاسِيَاتٌ عَارِيَاتٌ ، مُمِيلاَتٌ مَائِلاَتٌ ، رُءُوسُهُنَّ كَأَسْنِمَةِ الْبُخْتِ الْمَائِلَةِ ، لاَ يَدْخُلْنَ الْجَنَّةَ وَلاَ يَجِدْنَ رِيحَهَا ، وَإِنَّ رِيحَهَا لَيُوجَدُ مِنْ مَسِيرَةِ كَذَا وَكَذَا.

ترجمه: دو دسته از اهل دوزخ می باشند که نظیر آنها را ندیده ام. یکی از آنها جماعتی است که تازیانه هایی در دست دارند که به دُم گاو شباهت دارد و مردم را با آن تازیانه ها میزنند (اشاره به قدرتمندان و حکتم ظالم است که دشمن بشریت می باشند). دستۀ دوم: زنانی هستند که هر چند به ظاهر لباس پوشیده اند ولی در حقیقت عریان می باشند و رقّاصی می کنند و موهای سر شان را در یک جا جمع می نمایند که به کوهانه کج شتر ها شبیه می باشد، این زنها داخل بهشت نخواهند شد و حتّی از بوی بهشت که فرسخها معلوم است نیز محروم خواهند شد.

چرا پیغمبر صلی الله علیه وسلم این زنها را عریان به حساب می آورد در حالی که آنان لباس دارند؟

چون لباسهای آنها وظیفه ستر عورت را انجام نمی دهند و به واسطه شفافیّت و نازک بودنف بدن آنها را تحت پوشش قرار نمی دهند و از دیدن چشم بیگانه پنهانش نمی کنند، مانند لباس اکثر زنان این زمان. «بخت» نوعی شتر است که دارای کوهان بزرگ می باشد. پیغمبر صلی الله علیه وسلم سر این دسته از زنان را به آن تشبیه نموده، چون آنان موهای سرشان را در وسط جمع می کنند و مانند کوهانه شتر بلند می شود.

مثل این که پرده غیب و فاصله زمانی و مکانی، در برابر چشم حضرت رسول صلی الله علیه وسلم کنار رفته است و در هزار و چهارصد سال پیش، زمان ما را مورد ملاحظه قرار داده است و از رفتار زنان امروزی و نحوه ارایش و لباس آنها رنج برده است؛ زنانی که برای درست کردن موی سرشان به اشکال مختلف به آرایشگاهایی می روند که اغلب مردان در آن جاها کار می کنند و هزینه های گزافی متحمّل می شوند؛ حتی اکثر آنها به موهای طبیعی خود قناعت نمی نمایند و به خرید موهای مصنوعی و وصل نمودن آنها به موهای خود اقدام می کنند تا بتوانند بیشتر توجه مردان را به خود جلب نمایند و بیشتر، آنان را به انحراف بکشانند.

به راستی این حدیث بسیار عجیب و با عظمت است و باید دقت شود که پیغمبر صلی الله علیه وسلم بین ظلم و استبداد سیاسی و انحطاط و رذالت اخلاقی رابطه مستقیم قرار داده است؛ یعنی هر گاه ظلم و استبداد در جامعه حکم فرما باشد، اخلاق رو به انحطاط می رود این امر به تجربه ثابت شده است چون ظالمان و مستبدّان همیشه می خواهند مردم را با مسائلی سرگرم کننده که موجب تقویت هوس بازی و شهوت رانی می باشد تا با مسائل جنسی، مردم را از اوضاع حکومت و اظهار نظر در باره آن، به دور نگاه دارند.

2 thoughts on “لباس زن مسلمان از دیدگاه اسلام چگونه است؟

 • غلام بهاوالدین

  سلام خدمت شما و تشکر از معلومات شما
  یکی از اعضای خانواده ام مریضی قلبی دارد و میخواهیم او را جراحی نماییم
  بهترین دعای قرآنی برای شفاعت از بارگاه خداوند متعال کدام دعا است لطفا هر چه زودتر جواب دهید؟

  پاسخ دادن
  • HPM

   سلام خدمت شما برادر محترم – تشکر از اینکه برای ما اعتماد نموده و از سایت ما دیدن نمودید.
   اولتر از همه ما هم دعا میکنیم تا خداوند متعال برای مریض شما شفا عنایت فرماید.
   شما بهتر است همین دعا را بخوانید – این دعا یکی از بهترین دعا ها برای شفا خواستن هر درد است.
   اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْعَفْوَ وَ الْعَافِيَةَ وَ الْمُعَافَاةَ فِي الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ
   ترجمه: خدايا از تو عفو و بخشش و سلامت از هر لغزش و هر گونه آسايش در دنيا و آخرت مى ‏طلبم.
   و همچنان از سوره های (اخلاص / فلق / ناس) هم می توانید برای دعا کردن تلاوت نمائید.
   انشاء الله به زودترین فرصت مقالۀ کامل خدمت شما برادر گرامی قرار میدیهیم – از دعا فراموش ما نکنید.
   خداوند برای تمام مسلمین که دچار هر نوع مریضی هستند شفا عنایت فرماید – آمین یا رب العلمین.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *